Usługi
Wodorowy Test Oddechowy (WTO)
Wodorowy Test Oddechowy (WTO)
Wskazania do badania
WTO jest dedykowany pacjentom z nieprzyjemnymi objawami ze strony przewodu pokarmowego takimi jak: bóle brzucha, uporczywe wzdęcia, poczucie nadmiernej ilości gazów w jamie brzusznej, biegunki, dyskomfort w jamie brzusznej i inne objawy dyspeptyczne.
Badanie pozwala diagnozować takie zaburzenia jak:
- Nietolerancja laktozy, fruktozy, sacharozy i innych cukrów
- Przerost bakteryjny flory jelita cienkiego np: jako następstwo antybiotykoterapii czy też długotrwałego stosowania leków z grupy tzw. PPI blokerów pompy protonowej (omeprazol, pantoprazol).
- Pozwala również ocenić czas pasażu jelitowego.
Wytwarzanie wodoru w jelitach jest czynnikiem działania bakterii na węglowodany w jelicie cienkim i grubym. Poprzez układ krwionośny wodór przenika do pęcherzyków płucnych i jest wydalany na zewnątrz przez układ oddechowy.
Urządzenie Gastrolizer podaje dokładny poziom wodoru wyrażony w ppm (parts per milion- część na milion) w wydychanym powietrzu umożliwiając precyzyjną diagnostykę.
WTO jest jedynym badaniem diagnostycznym uznanym naukowo zabadanie czułe i swoiste w diagnostyce w/w zaburzeń.
Jest to badanie nieinwazyjne(!) i bezpieczne, pozwalające stwierdzić czy proces trawienia i wchłaniania węglowodanów przez organizm przebiega prawidłowo. U osób z dodatnim wynikiem na nietolerancję cukrów, po badaniu mogą wystąpić takie objawy jak: wzdęcia, ból brzucha czy luźniejsze stolce, które ustępują samoistnie lub po podaniu leków rozkurczowych czy symeticonu.
Przeciwwskazania
O przeciwwskazaniach porozmawiaj z lekarzem podczas wizyty w naszej placówce
Miejsce wykonywania badania
Clinica Vitae Gdańsk ul. Gospody 7
Przygotowywanie się do badania
- Kilka dni przed badaniem (aż do dnia badania) należy wstrzymać się z zażywaniem leków, takich jak: witaminy, aspiryna ,antybiotyki, środki przeczyszczające.
- Dzień przed badaniem należy unikać: warzyw wzdymających(kapusta, cebula, por, fasola, warzywa marynowane), mleka, soków owocowych.
- Na kilka dni przed badaniem unikać pokarmów o dużej zawartosci fruktozy czy laktozy ( zależy od rodzaju badania )
- Ostatni posiłek przed dniem badania ok. 18.00
- Nie należy palić papierosów od wieczora w przeddzień badania oraz w dniu badania i w czasie jego trwania.
- Przed testem należy dokładnie umyć zęby i wypłukać jamę ustną. Osoby z protezami nie powinny używać kleju mocującego w dniu badania.
- Dzieciom zaleca się zgłoszenie na badanie na czczo!- bez mycia zębów.
- Na badanie należy zgłosić się na czczo i zabrać 1,5 litra niegazowanej wody.
Wykonywanie badania
- Pierwszy pomiar na czczo- pacjent wykonuje głęboki wdech, na około 5 sekund wstrzymuje powietrze w płucach a następnie wykonuje wydech przez aparat.
- Następnie podaje się do wypicia płyn zawierający określony rodzaj węglowodanów np.: laktoza i pobiera się kolejne próbki powietrza o określonych procedurą odstępach czasu.
- Badanie tolerancji laktozy i fruktozy trwa ok. 3 godziny.
- Badanie SIBO trwa ok. 4 godzin.
- Odstęp pomiędzy oznaczeniem tolerancji laktozy i fruktozy, metodą WTO powinien wynosić minimum 2 dni.
Cena badania
Oznaczenie nietolerancji:
laktozy 200 zł , fruktozy 200 zł , SIBO 200 zł